ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI.

Znajdź bohatera

Dzisiaj w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję upamiętnienia nauczycieli z terenu naszej gminy (w jej wcześniejszych granicach), którzy zostali zamordowani w 1939 r. w ramach faszystowskiej akcji Intelligenzaktion (akcja „inteligencja”), która była niemieckim aktem ludobójstwa skierowanym przeciwko polskiej elicie intelektualnej na terenie ziem włączonych do III Rzeszy, w trakcie której zaplanowano i metodycznie realizowano rozstrzelanie ok. 50 tys. nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, artystów, działaczy społecznych i politycznych oraz przedstawicieli wojskowych. Egzekucje wykonywano od września 1939 do kwietnia 1940 roku w różnych regionach Polski. Nauczycieli z terenu naszej gminy mordowano głównie w Lesie Szpęgawskim koło Starogardu, ale nie jest to jedyne miejsce mordu.

Akcję „Zapal znicz pamięci” i jej intencje oraz cele przedstawiono uczniom podczas apelu 28 listopada. Ustaliliśmy, że zbierzemy w szkole znicze, które następnie zapalimy pod tablicami pamiątkowymi zamordowanych nauczycieli.

W dniu akcji, zanim przedstawiciele wszystkich klas – od I do VI – wyruszyli w objazd, cała szkoła zapoznała się z prezentacją multimedialną na ten temat. Uczniowie poznali losy nauczycieli ze szkół w Czerwińsku (dziś Smętowo), Lalkowach, Leśnej Jani, Bukowinach, Rynkówce, Lisówku. Widzieli na zachowanych starych fotografiach ludzi młodych, uśmiechniętych, na tle szkół, w których pracowali, wśród dzieci i młodzieży. Ludzi, którym dopiero „szło na świat” i których brutalnie wyrwano z ich rzeczywistości, odbierając to co mieli najcenniejszego – życie. Zapaliliśmy im nasze znicze pamięci. To są nasi bohaterowie i póki pamięć o nich będzie wśród nas – będą żyć.

Organizatorem akcji, autorem prezentacji i realizatorem całego przedsięwzięcia była p. Regina Kotłowska.

W akcji uczestniczyli następujący uczniowie:

Dominika Piotrowicz kl. IV

Katarzyna Kaczmarek kl. IV

Amelia Kotłowska kl. IV

Marta Jabłońska kl. V

Aleksandra Bożek kl. V

Ewa Bożek kl. VI

Oliwia Piórek kl. VI

Zofia Piontek kl. III

Nadia Rembilas kl. II

Maria Śliwa kl. II

Aleksandra Manuszewska kl. I

Tobiasz Targowski kl. I

Oto zdjęcia z naszej wędrówki szlakiem tablic pamięci naszych nauczycieli…

  

 

 

                     

  

  

  

 

Licznik odwiedzin: 68